გაკვეთილის გეგმა

 გაკვეთილის მთავარი თემა
 ოჯახი
„Familie’’
 საგანი/პედაგოგი
 გერმანული ენა/ვარდო მამინაიშვილი
 სწავლების საფეხური/კლასი
 საბაზო საფეხური/VII კლასი
 მოსწავლეთა პროფილი
 8 მოსწავლე/განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მოსწავლეები არ არიან.
 გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
  •  შესწავლილი ენობრივი ერთეულების  მეტყველებაში  გამოყენება, კითხვის  ტექნიკის განმტკიცება

 გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
  •  კითხვის  ჩვევების  გამომუშავება, მეტყველების  ჩვევების გამომუშავება

 წინარე ცოდნა
 იციან  ლექსიკური ერთეულები   თემასთან ‘’ოჯახი’’ კავშირში. მაგალითად: დედა, მამა, ბებია, ბაბუა, და ძმა, მშობლები, მარჯვნივ ,მარცხნივ ,წინ ,უკან ,შუაში კითხვითი სიტყვების: ია, ნაინ, გამოყენება მეტყველებაში,.  წინადადებაში. შეუძლიათ  კითხვებზე  პასუხი. მაგ: ვინ არის ეს? სად ზის დედა? სად ზის მამა? რა ჰქვია დედას, მამას დეიდას?, დადებითი და უარყოფითი  წინადადებების   შედგენ
 შეფასების საგანი და პროცედურები
 მოსწავლეთა  შეფასებისას  ვიყენებ განმავითარებელი  და განმსაზღვრელი შეფასების სქემას.
 გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
 წიგნი, რვეული, რუქა, სახელმძღვანელო, დაფა, სურათი, გრამატიკული ცხრილები.
 გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
 1 კლასის ორგანიზება: მისალმება, სიის ამოკითხვა; გონებრივი იერიში.    

გაკვეთილის A ფაზა _ გამოწვევა

სურათით ხდება   მოსწავლეთა  გამოწვევა-თემასთან დაკავშირებული  კითხვებით.  მოსწავლეთა  ჩაბმა გაკვეთილში. მაგ :ვინ არის ეს. ვის  ჰყავს ბებია და ბაბუა. ვინ ზის. ვინ დგას.

გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება

ტექსტის გაცნობითი კითხვა. მოსწავლეები ჩუმად  კითხულობენ ტექსტს. წაკითხული ტექსტის გაგების  შემოწმება ხდება კითხვების დასმით. მაგ: ვინ ზის წინ. ვინ ზის უკან. რა ჰქვია დედას, მამას.
ვინ ზის დეიდას გვერდით.

ტექსტის ხმამაღალი კითხვა.

ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება-”ჩემი  ოჯახი და მე“; მე მქვია... მე ვარ, მე მყავს მშობლები, მე მყავს დეიდა და ბიძა და ასე შემდეგ.

გაკვეთილის C ფაზა _ რეფლექსია

აქტივობა წყვილებში: მოსწავლეები ერთმანეთს უსვამენ კითხვებს:
გყავს შენ ძმა?
გყავს შენ და?
გყავს შენ ბებია და ბაბუა?
და ასე შემდეგ.

მოსწავლეების შეფასება.

საშინაო დავალების მიცემა. 

No comments:

Post a Comment